KAŽU DA JE OVO NAJMOĆNIJA BILJKA NA NAŠIM PROSTORIMA: Može da leči razne bolesti, a ne košta ništa - Jednostavni Recepti
22 siječnja, 2025
Kantariona

Kantarion ili gospina trava, odavno je poznata i cenjena lekovita biljka. Leči sluzavost pluća, grčeve u stomaku, utiče na krv, bolesti bubrega, jetre, slezine i mokraćne bešike. Posebno je efikasan kod nekontrolisanog mokrenja.

U narodu se upotrebljava protiv posekotina, opekotina, hemoroida, pomaže i kod zarastanje rana kao i antiseptik, a iznutra protiv bolova jetre, želuca, proliva. Dejstvo kantarionovog ulja je mnogostruko. Njime se mažu rane, posekotine, opekotine i druge povrede ili se natopi gaza, pa se mesto obloži.

Pomaže kod raznih tegoba, od retke stolice do bolova u želucu, posekotina i problema s jetrom

Etarsko ulje od kantariona se i pije, razblaženo, a deluje protiv crevnih parazita. Fenolska jedinjenja koja se nalaze u kantarionu imaju izraženu antibakterijsku moć. Kantarion je dobar za lečenje umerene i blage depresije, navode nemački stručnjaci u studiji koju je objavio medicinski časopis „British Medical Journal“.

Najčešće se koristi kao čaj, pije se više puta na dan, jer prija svakome. Umanjuje bolna i upalna stanja unutrašnjih organa.

Ako sami berete kantarion, pazite da je s ekološki čistih površina i bar 300 metara udaljen od puteva kojim se obavlja saobraćaj. Sve lekovite biljke upijaju otovne čestice iz izduvnih gasova, pa ih ne treba brati i upotrebljavati ako su u blizini saobraćajnica.

Priprema macerata, tinkture i čaja
Priprema kantarionovog ulja odnosno macerata: u staklenu bocu staviti tri dijela hladnoprešanog biljnog ulja po izboru (maslinovog, suncokretovog i sl.) i jedan dio svježeg cvijeta gospine trave. Bocu zatvoriti i ostaviti da stoji na suncu šest tjedana. Potrebno je povremeno promućkati bocu. Nakon šest tjedana ulje procijediti preko gaze i istisnuti cvjetove te čuvati na tamnom mjestu u staklenoj boci. Takvo ulje je tamnocrvene boje zbog pigmenta hipericina i zbog toga fototoksično što znači da se nakon nanošenja na tijelo ne smije izlagati suncu jer se mogu pojaviti oštećenja na koži u obliku tamnih pjega.

Tinktura: u litru domaće rakije, votke ili 70 % alkohola staviti dvije pune šake svježeg cvijeta gospine trave. Ostaviti na suncu tri do četiri tjedna, procijediti i koristiti 3 x dnevno po 30 – 40 kapi razrijeđeno u malo vode / čaja. Oralno uzimanje tinkture kod depresije može biti bez pauze dugotrajno i višemjesečno, bez štetnih posljedica. Tinkturom se tretiraju i modrice, uganuća, giht i ogrebotine.

Čaj: jednu čajnu žličicu osušenog lista i cvijeta gospine trave preliti šalicom kipuće vode. Nakon pet do deset minuta procijediti, po želji zasladiti medom i piti toplo – ujutro prije doručka i navečer prije spavanja. Pije se kod upale maternice, grčeva u crijevima, glavobolje i katara pluća.

Gospina trava ima interakcije s mnogim lijekovima kao što su antidepresivi, oralni kontraceptivi i mnogi drugi. Prije korištenja njenih pripravaka potrebno se konzultirati s liječnikom. Važno je da se ne koriste zajedno antidepresivi i pripravci gospine trave! Ne preporučuje se kod trudnica i dojilja, kao ni kod djece mlađe od 12 godina.Lokalni i oralni pripravci gospine trave
Ljekovitost gospine trave je širokog opsega stoga se pripravci, s obzirom na način primjene, mogu podijeliti u oralne i lokalne. U svijetu se oralni pripravci koriste u obliku tableta i čajeva. Lokalni se pripravci koriste u obliku ulja, tinktura, gelova, otopina i krema.

Iako je najpoznatija kao antidepresiv koji se najčešće propisuje u lakšim stanjima, koristi se još i kao sedativ, diuretik, antiflogistik, analgetik, adstrigent i antipiretik diljem svijeta. Također se naširoko koristi u mnogim zemljama u antibakterijskim, antivirusnim, protuupalnim i antinociceptivnim lijekovima. Ekstrakti ove biljke imaju i antiangiogena, antifibroblastična te antioksidativna svojstva. Najpoznatiji pripravak od gospine trave je tzv. kantarionovo ulje koje ima višestruku upotrebu u narodnoj medicini. Koristi se za zacjeljivanje rana, opeklina, posjekotina, kod hemoroida, neurodermitisa, reumatskih bolova i mijalgija kao antiseptik, protiv bolova jetre i želuca itd.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)